All of the times listed below are in Eastern Standard Time (EST).

Festival Schedule, Friday, November 11, 2022

10:00-10:30 amWelcome note from the SSA Executive Board and greetings from festival patron + Scriabin Museum + chairpersons of other Scriabin societies around the world, 2-3 min each
10:30-11:30 amLecture: Scriabin @ 150: Harlow Robinson
11:30 am-12:00 pmLive Art and poetry inspired by Scriabin’s piano music (prerecorded) (Bobbi Bicker, art + Yoon Seok Shin, piano + Sherry Grant, poetry)
12:00-12:30 pmLecture: Exploring the relation between color and harmony in Scriabin’s music: Martin Kaptein
12:30-1:00 pmLunch break
1:00-1:30 pmRecital by Anna Fedorova (Ukraine)
1:30-2:00 pmLecture: Philosophy and Scriabin: David Proud (philosopher, UK)
2:00-3:00 pmPresentation by SSA Board Member: Lecture Recital on Scriabin Twenty-Four Preludes, Op. 11 by James Palmer
3:00-3:30 pmPresentation by SSA Board Member: Farhan Malik
3:30-4:00 pmLecture: Scriabin & Synesthesia, Sean Day (neuroscientist, USA)
4:00-6:00 pmStudent Recital 

Festival Schedule, Saturday, November 12, 2022

10:00-10:30 amPresentation by SSA Board Member: Matthew Bengtson recital
10:30-11:30 amLecture: Scriabin’s compositional language & structure, Dr. Jay Reise
11:30 am-12:00 pmAnnouncement of Haiku Competition Results, Judges’ Comments & Reading (pre-recorded)
12:00-12:30 pmLecture: Poetry on Synesthesia, Owen Bullock (haiku poet, Australia)
12:30-1:00 pmLunch break
1:00-1:30 pmPresentation by SSA Board Member: Dmitry Rachmanov recital
1:30-3:30 pmPiano Master Class with Anatole Leikin 
3:30-4:00 pmTheosophical Societies Lecture: Murray Stentiford (NZ) 
4:00-4:30 pmInjury Prevention for Pianists (Rae de Leslie, NZ)
4:30-5:00 pmScriabin and Jazz (Mike del Ferro/Holland, Aaron Mobley/USA and Jezrael Lucero/Hong Kong)
5:00 – 6:00pmPanel discussion: Scriabin @ 150: Mementos from the History of SSA plus other topics with the SSA Board

Festival Schedule, Sunday, November 13, 2022

10:00-10:30 amLecture-Recital: Alexey Chernov (Russia) 
10:30-11:30 amLecture: Rebecca Mitchell “Scriabin, the Silver Age, and its Legacies”
11:30-12:00 pmOrchestral transcriptions of Scriabin works: Thomas Goss (NZ)
12:00-12:30 pmConducting Scriabin’s Orchestral Works: Gianmaria Griglio (Italy/Netherlands)
12:30-1:00 pmLunch break
1:00-1:30 pmLecture-Recital: Bruno Vlahek, Croatian pianist, 1st prize winner of 2010 Scriabin Competition, Paris
1:30-3:30 pmPiano Master Class with Jerome Lowenthal
3:30 – 4:30 pmPanel discussion: final thoughts, Q&A